Name of Governor or Associate Member Category Term of office  End date Positions of Responsibility Committee Membership Relevant business interests* Personal relationship with members of school staff  Attendance Over last 12 months***
Catherine Burnett Head N/A N/A All Committees Pay Committee (in attendance) Mbu 1 Consultancy Firm, Named a Co Secretary of husband’s consultancy business. ASCL None tbc
Diane Andrews Co-opted 4 years 31/08/2019 Safeguarding Finance & Staffing Vange Primary & Nursery School Governor None tbc
Fr Dominic Howarth Foundation RC 4 years 04/01/2020 Joint Chair Faith Mission & Ethos None None tbc
Brother Laurence Hughes Foundation RC 4 years 31/08/2020 None None tbc
Max Collis Foundation RC 4 years 29/10/2017 Vice Chair, Safeguarding Finance & staffing Vange Primary & Nursery School Governor None tbc
Phyl McLaren Foundation RC 4 years 30/04/2020 Joint Chair Membership of Inst of Safety and Health None tbc
Sarah D’Lima Foundation RC 4 years 05/07/2021 Membership of British Association of Counsellors and Pyschotherapists (MBACP) None tbc
Francis McGhee Foundation RC 4 years 05/07/2021 ASCL None tbc
Paul Futcher Co-opted 4 years 16/11/2020 Curriculum None None tbc

*  Interests that could present a conflict of interest, including whether a governor at another school

** e.g. spouse, partner, relative

*** Attendance at Governing Body and Committee meetings during the last 12 months.